Grandparents
Parents' and Parents' Siblings
Nuclear family
Siblings and Cousins
Children and Niblings
Grandchildren
All Kinterms
Kin type Male Speaker Female Speaker
brother shakˀikˀi, ɗan'uwa shakˀikˀi, ɗan'uwa
brother's daughter yar- yar-
brother's son ɗan- ɗan-
child ya'ya ya'ya
daughter ɗiya, ya ɗiya, ya
daughter's daughter jikanya jikanya
daughter's husband suruki suruki
daughter's son jika jika
father mahaifi, uba mahaifi, uba
father's brother Bappā, baffa Bappā, baffa
father's brother's daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
father's brother's son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
father's brother's older daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
father's brother's older son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
father's brother's younger daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
father's brother's younger son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
father's father kaka kaka
father's mother kaka kaka
father's sister baba, gwaggo baba, gwaggo
father's sister's daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa
father's sister's son taubashi, abokin wasa taubashi, abokin wasa
father's sisters's older daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
father's sisters's older son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
father's sisters's younger daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
father's sisters's younger son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
father's older brother baffa baffa
father's older brother's daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
father's older brother's son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
father's older sister baba baba
father's older sister's daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
father's older sister's son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
father's younger brother baffa baffa
father's younger brother's daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
father's younger brother's son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
father's younger sister baba baba
father's younger sister's daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
father's younger sister's son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
grandparent yan’uwā yan’uwā
husband miji miji
husband's father suruki suruki
husband's mother suruka, sarakuwa suruka, sarakuwa
husband's elder brother - yā̀yā, wā
husband's elder sister - yā̀yā, yā
husband's younger brother - ƙanḕ
husband's younger sister - ƙanwā
mother mahaifiya, uwa, ìnnā mahaifiya, uwa, ìnnā
mother's brother rafani, kawu rafani, kawu
mother's brother's daughter taubashi, abokin wasa taubashi, abokin wasa
mother's brother's son taubashi, abokin wasa taubashi, abokin wasa
mother's brother's older daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
mother's brother's older son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
mother's brother's younger daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
mother's brother's younger son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
mother's father kaka kaka
mother's mother kaka kaka
mother's sister ìnnā ìnnā
mother's sister's daughter taubashi, abokin wasa taubashi, abokin wasa, yaruwa
mother's sister's son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
mother's sisters's older daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
mother's sisters's older son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
mother's sisters's younger daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
mother's sisters's younger son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
mother's older brother rafani, kawu rafani, kawu
mother's older brother's daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
mother's older brother's son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
mother's older sister ìnnā ìnnā
mother's older sister's daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
mother's older sister's son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
mother's younger brother rafani, kawu rafani, kawu
mother's younger brother's daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
mother's younger brother's son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
mother's younger sister ìnnā ìnnā
mother's younger sister's daughter taubashi, abokin wasa, yaruwa taubashi, abokin wasa, yaruwa
mother's younger sister's son taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa taubashi, abokin wasa, ɗan'uwa
son ɗa ɗa
son's daughter jikanya jikanya
son's son jika jika
son's wife suruka, sarakuwa suruka, sarakuwa
wife mata mata
wife's father suruki suruki
wife's mother suruka, sarakuwa suruka, sarakuwa
wife's elder brother yā̀yā, wā -
wife's elder sister yā̀yā, yā -
wife's younger brother ƙanḕ -
wife's younger sister ƙanwā -
sister shakˀikˀiya, yaruwa shakˀikˀiya, yaruwa
sister's daughter yar- yar-
sister's son ɗan- ɗan-
co- wife - kīshìyā
older brother wā, shakˀikˀi, ɗan'uwa wā, shakˀikˀi, ɗan'uwa
older brother's daughter yar- yar-
older brother's son ɗan- ɗan-
elder brother's wife yā̀yā, yā yā̀yā, yā
elder sibling yā̀yā yā̀yā
elder wife, i.e. his first wife because elder refers to the length of marriage in this context, rather than spousal age uwargi ̃ dā -
older sister shakˀikˀiya, yaruwa, yā̂ shakˀikˀiya, yaruwa, yā̂
older sister's daughter yar- yar-
elder sister's husband yā̀yā, wā yā̀yā, wā
older sister's son ɗan- ɗan-
paternal half brother ɗan’ùbā ɗan’ùbā
maternal half brother uwarm ̃ ù ɗaya uwarm ̃ ù ɗaya
paternal half sister ùbā ùbā
maternal half sister uwarm ̃ ù ɗaya uwarm ̃ ù ɗaya
younger brother kˀane kˀane
younger brother's daughter yar- yar-
younger brother's son ɗan- ɗan-
younger brother's wife ƙanwā -
younger wife, i.e. any wife married after the first one because younger refers to the length of marriage in this context, rather than spousal age amaryā -
younger sister kˀanwa kˀanwa
younger sister's daughter yar- yar-
younger sister's husband ƙanḕ ƙanḕ
younger sister's son ɗan- ɗan-
younger younger sibing, i.e. last born àutā àutā